Umtaaka7

Ip Adresini Sabitle - Dynamic Ip Adresini Öğren

Ip Adresi nedir?

Tüm cihazların iletişim kurmak için kullandığı adreslerdir. Örnekleyecek olursak gönderdiğimiz ve aldığımız verileri bir paket olarak düşünelim postacının paketleri teslim edeceği yer ise bu İp adreslerdir bu adresler sayesinde verilerin nereye ulaştırılacağı bilinmektedir. İki çeşit İp adresi vardır bunlar Wan İp adresi ve Lan İp adresidir.

Wan Ip Adresi nedir?

Dış ip adresi yada evrensel ip adresi de diyebiliriz. Bu adres tüm dünyada kullanılan adresler içinde benzersizdir aynı ip adresi tüm dünyada başkası tarafından kullanılamaz. Wan Ip adresi sayesinde veriler modemimize kadar ulaşır.

Lan Ip Adresi nedir?

İç ip adresi yada yerel ip adresi de diyebiliriz. Bu adres kullandığımız modem ile oluşturulmuş olan ağ içinde kullanılan ip adresleridir. Modemimize kadar gelen verilerin yerel ağımıza bağlı olan cihazlardan hangisine ulaştırılacağını gösterir. Lan ip adresi kendi ağımızda benzersizdir ancak tüm Dünya düşünüldüğünde aynı adres pek çok yerel ağda kullanılabilir fakat bu bir sorun değildir dünya genelinde iletişim için Wan Ip adresleri kullanılmaktadır Lan ip adresleri sadece kendi ağımızda kullanılır. Farklı illerde aynı mahallenin yada sokağın olmasına rağmen postaların ulaştırılabilmesine benzetebiliriz.

Bu üç tanımı iyice anladıktan sonra bilmeniz gereken iki özellik daha var bunlar Dynamic Ip adresi ve Static Ip adresidir.

Dynamic Ip Adresi nedir?

Dinamik ip adresi yada değişken ip adresi diyebiliriz. Dynamic Ip adresi adını belirli aralıklarla değişmesinden almıştır. Ip adresinin belirli aralıklarla değişmesi güvenliği arttırmaktadır ancak bazı dezavantajları vardır. Ip adresimizin sürekli değişmesi nedeni ile kullanmak istediğimizde ip adresimizin o an kaç olduğunu bilmediğimiz için kendi cihazlarımızla uzaktan bağlantı kuramayız. Örneğin FTP, Hosting, utorrent web-ui gibi birçok uzaktan bağlantı özelliği gerektiren hizmetleri kullanmayız.

Static Ip Adresi nedir?

Statik ip adresi değişmeden sürekli aynı olarak kalan ip adresidir. Ip adresinin sürekli aynı kalması bazı güvenlik risklerine neden olmaktadır ancak çok fazla avantajı beraberinde getirmektedir ayrıca bu hizmet internet sağlayıcıları tarafından ücretli olarak satılmaktadır.

Gerekli ön bilgiyi kazandığımıza göre hizmetimizi anlatmaya başlayabiliriz.

Biz ne yapıyoruz?

Başlıkta hernekadar ip adresi sabitle olarak yazılmış olsa da aslında yaptığımız şey tam olarak ip adresi sabitleme değil bilgisayarınıza indirdiğiniz ufak bir program sayesinde dinamik ip adresinizi takip etmenizi sağlıyoruz ip adresiniz değişiyor ama yeni adresinizin kaç olduğunu hizmetimiz sayesinde öğrenebiliyorsunuz ve bu adresi kullanarak uzaktan bağlantı gerektiren tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. Sunduğumuz hizmet ile hem dinamik ip adresinin hem statik ip adresinin olumlu özelliklerini kullanıp guvenlikten de ödün vermemiş oluyorsunuz. Üstelik bu hizmet için ücret odemiyorsunuz tamamen ücretsiz.

Nasıl yapılır?

  • Buraya tıklayarak ücretsiz bir hesap oluşturun.
  • Buradan kurulumsuz uygulamamızı indirip uygulamadan giriş yapın.
  • Kullanmak istediğiniz hizmete ait portu bu hizmeti kullanacağınız bilgisayara yönlendirin. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Tüm yapmanız gerekenler bukadar Üye Anasayfasına giderek hizmetlerimizi kullanmaya başlayabilirsiniz

Copyright © 2018 - Bu site Alper ZENGİN tarafından yazılmıştır.
Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları

İletişim: admin umtaaka7.com