Wireless (Wİ-Fİ) Ağı Nasıl Genişletilir?

Makalemizde aşağıdaki konulardan bahsedilmiştir.
1. Modem / Wireless neden az çekiyor?
2. Modem / Wireless in çekim gücünü arttırmak için ne yapabilirim?
3. Modem / Wireless in kapsama alanını nasıl arttırırım?
4. Wireless Repeater nedir? Ne işe yarar?
5. Wireless Access Point nedir? Ne işe yarar?
6. Modemi Wireless Repeater olarak kullanabilir miyim?
7. Modemi Access Point olarak kullanabilir miyim?
8. Birden fazla modemi aynı ağa nasıl bağlarım?
9. Aynı telefon hattına iki tane modem bağlanabilir mi?

Modem / Wireless neden az çekiyor?
Modemlerin wireless sinyalleri normal şartlarda ev kullanımı için yeterlidir ancak günümüzde kullandığımız cihazlar teknolojinin gelişmesiyle küçülmekte ve bu nedenle anten boyları ve kapasiteleri de mecburen küçülmektedir buda durumun olumsuz boyutudur. Kullandığımız cep telefonları Televizyonlar ve diğer küçük boyutlu cihazlar wiriless in çekim gücünden Laptop/ Notebook lara göre daha fazla çekim problemi yaşarlar örneğin telefonumuzun çekmediği yerde bilgisayarımız ile wireless bağlantısı kullanarak modeme bağlanabiliriz. Sonuç olarak kullandığımız küçük boyutlu cihazların anten boyutlarını değiştiremeyeceğimize göre wireless ağımızın çekim gücü kapasitesini arttırmamız gerekir.

Modem / Wireless in çekim gücünü arttırmak için ne yapabilirim?
Modem / Wireless in kapsama alanını nasıl arttırırım?
Modemin çekim gücünü arttırmak için ilk denememiz gereken ev içinde kurulu olduğu pozisyonu değiştirmektir her yerden sinyal alabilmek için merkezi bir konuma yerleştirmeliyiz, modemi merkezi bir konuma yerleştirmek ev içinde kablolar nedeni ile görüntü kirliliği oluşturabilir ancak iyi sonuç için bu duruma katlanılabilir.
Modemi merkezi bir konuma almak probleminizi çözmüyorsa sinyal gücünü arttırmak için ilave cihazlar kullanmamız gerekir bunlar Wireless Repeater ya da Wireless Acces Point tir yaptıkları iş birbirine benzese de bu cihazlar birbirinden farklıdır.

Wireless Repeater nedir? Ne işe yarar?
Wireless Repeater: Zayıf olarak gelen wireless sinyallerini güçlendirerek tekrar gönderir bu nedenle ismi tekrarlayıcıdır. Kullanılış şekli ise sinyalin zayıfladığı çekimin azaldığı noktalara koymaktır böylece sinyalin neredeyse bittiği noktada sinyaller güçlenerek devam edecektir ancak burada dikkat edilmesi gereken sinyalin çok kötü olduğu bir nokta yerine sinyalin biraz daha iyi olduğu bir nokta seçilmelidir böylece kullanım sırasında internet hızındaki düşüşlerin azaldığını göreceksiniz. Wireless repeaterların çalışması için sadece güç kablosunun olması yeterlidir direk prize takılan modelleri de mevcuttur bu nedenle ev içerisinde kötü görüntü oluşmaz.
Not: Wireless Repeater olarak bilinen aslında repeater özelliğine sahip Access Point dir.


Wireless Access Point nedir? Ne işe yarar?
Wireless Access Point: Türkçeye çevrilmiş adı bağlantı noktasıdır Access point tek bağlantı noktasının yetmediği wireless ağının genişletilmek istediği durumlarda kullanılır. Belirli mesafeler ile kurulmuş Access pointler sayesinde wireless ağının kapsama alanı büyümekte ancak kullanılan wireless ağının ismi, şifresi ve bilgileri değiştirilebileceği gibi aynı olarak ta ayarlanabilir. Repeater özelliği olmayan Access pointler lan kablosu ile birbirine bağlandığı için biraz görüntü kirliliği oluşturabilir.

Modemi Wireless Repeater olarak kullanabilir miyim?
Maalesef modemler Wireless Repeater olarak kullanılamaz çünkü interneti telefon kablosu ile alırlar daha sonra Wireless sinyali olarak dağıtırlar. Wireless Repeater dediğimiz cihazlar ise interneti wireless sinyali olarak alır ve dağıtırlar.

Modemi Access Point olarak kullanabilir miyim?
Evet modemler ağınızı genişletmek için Access Point olarak kullanılabilir. Yapmanız gereken Access Point olarak kullanmak istediğiniz modeme lan kablosu ile internet erişimi sağlayıp wireless ağı oluşturarak dağıtmaktır. Bu şekilde oluşturulan ağda wireless ismi ve şifresi tüm modemlerde aynı şekilde ayarlanırsa modemlere wireless ile bağlanan cihazlar kendisine en yakın olan cihaz ile bağlantıya otomatik olarak geçecektir. Modemlere farklı wireles ismi ve şifresi de verilebilir kullanılan cihazlar modemlere yine otomatik olarak bağlanacaktır ancak kullanıcılar tüm bu wireless ağlarını cihazlara teker teker eklemek zorunda kalacaklar bu nedenle hepsinin aynı olması daha kullanışlıdır.

Birden fazla modemi aynı ağa nasıl bağlarım?
Birden fazla modemi ağınıza lan kablosu kullanarak bağlayabilirsiniz böylece internet erişimi lan kablosu ile ilk modemden ikinci modeme aktarılacaktır. Böylece ikinci modeme wireless üzerinden bağlı cihazlarda internet erişimi kazanacaktır. Bu şekilde oluşturulan ağda wireless ismi ve şifresi tüm modemlerde aynı şekilde ayarlanırsa modemlere wireless ile bağlanan cihazlar kendisine en yakın olan cihaz ile bağlantıya otomatik olarak geçecektir. Modemlere farklı wireles ismi ve şifresi de verilebilir kullanılan cihazlar modemlere yine otomatik olarak bağlanacaktır ancak kullanıcılar tüm bu wireless ağlarını cihazlara teker teker eklemek zorunda kalacaklar bu nedenle hepsinin aynı olması daha kullanışlıdır.

Aynı telefon hattına iki tane modem bağlanabilir mi?
Tabi ki bağlarız ancak hepsi birden çalışmaz. İnternet sağlayıcıları internet erişimini kullanıcı adı ve şifre ile verirler bu kullanıcı adı ve şifreyi modeme kaydederiz modem internet erişimi yapabilmek için bu kullanıcı adı ile internet hizmeti sağlayan servise bağlanarak wan ip adresi dediğimiz tüm dünyada sadece bir kişinin kullandığı ip adresi alır. Aynı telefon hattına bağladığımız diğer bir modem yeni ip adresi aldığında daha önceki modemin aldığı ip adresi geçersiz olur bu nedenle hepsi birden çalışamaz. Bu yöntem kötü gibi görünse de günümüzde her odada telefon hattı için duvarda priz olduğu düşünüldüğünde görüntü kirliliği oluşturmadan aynı telefon hattına birden fazla modem kurabilir ve kullanacağımız modemin çalışır durumda olmasını sağlayarak evin dört bir yanından lan kablosu geçirmek zorunda kalmadan internete bağlanabiliriz.

Bir cevap yazın